Wydarzenia

Poniżej prezentujemy najważniejsze wydarzenia w naszym Stowarzyszeniu.

Aktualności można znaleźć na naszych Social Mediach - Facebook i Linkedin

 • 21.04.2022

  Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

  W dn. 20.04.2022 odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, którego gospodarzem był Sekretarz Stanu – wiceminister Lech Kołakowski, a udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego.

  Zespół ekspertów Stowarzyszenia zaproponował działania mające na celu regenerację zakwaszonych gleb i przedstawił raport opisujący stan gleb w Polsce oraz zawierający proponowane działania, których celem jest uzyskanie długofalowej i trwałej poprawy stanu gleb rolnych w kraju. Proponowane działania wpisują się w działania kierunkowe Ministerstwa Rolnictwa i zostały pozytywnie ocenione.

  „Krajowy raport o stanie gruntów rolnych w Polsce: zakwaszenie gleb oraz ich regeneracja poprzez wapnowanie – stan obecny i propozycje systemowych rozwiązań” można pobrać tutaj


  Materiał zdjęciowy ze spotkania i link do strony Ministerstwa Rolnictwa:

  https://www.gov.pl/web/rolnictwo/problemy-zakwaszenia-gleb-polskich

  kategorie:

 • 01.03.2019

  Wspieramy działania edukacyjne dla rolnictwa:

  W styczniu i lutym Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa FDPA zorganizowała cykl 12 szkoleń dla ok. 300 doradców rolnych z całej Polski celem przybliżenia wymagań jakie rolnikom stawia Program Azotanowy wprowadzony latem 2018 r. Stowarzyszenie wsparło działania edukacyjne FDPA przekazując dla wszystkich uczestników własne wydawnictwa edukacyjne dotyczące wapnowania gleb.
  Wsparliśmy materiałami edukacyjnymi również Krajową Federację Producentów Zbóż, która zorganizowała cykl szkoleń dla rolników na początku roku

  kategorie:

 • 01.03.2019

  Wykłady dla profesjonalistów z branży drogownictwa:

  W styczniu i lutym uczestniczyliśmy w seminariach przeznaczonych dla profesjonalistów branży drogowej, zorganizowanych przez firmę Biotop w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku i Lublinie w ramach cyklu seminariów "Budownictwo drogowe i infrastruktura drogowa". Wygłosiliśmy na nich prezentacje o stabilizacji gruntów wapnem oraz o kruszywach węglanowych jako sprawdzonym materiale do wykonywania warstw konstrukcyjnych nawierzchni i do betonów. Po wykładach stoisko informacyjne Stowarzyszenia cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników seminarium. Kolejne edycje są zaplanowane na jesień 2019. Zapraszamy!

  kategorie:

 • 18.02.2019

  Spotkanie w Krajowej Radzie Izb Rolniczych:

  W dn. 17.01.2019 odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego z Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych panem Wiktorem Szmulewiczem. Stowarzyszenie, powołując się na swoje wieloletnie działania na rzecz rozwoju wapnowania gleb jako zabiegu agrotechnicznego o dużym znaczeniu środowiskowym, zadeklarowało wsparcie edukacyjno-informacyjne dla rolników we współpracy z KRIR. Głównym celem jest doinformowanie rolników w zakresie odkwaszenia gleb i racjonalnego nawożenia w związku z nowymi wymogami Programu Azotanowego wprowadzonego w lipcu 2018 r. Optymalizacja odczynu pH gleb rolniczych powoduje lepsze przyswajanie nawozów przez glebę i ich mniejszy odpływ do wód gruntowych, rzek oraz Bałtyku. Stowarzyszenie od początku swojej działalności w 2005 roku przypomina o tym, że wapnowanie gleb nie tylko pomaga uzyskać lepsze plony ale także pomaga chronić środowisko przed ucieczką nieprzyswojonego azotu z nawozów.

  kategorie:

 • 18.02.2019

  Turniej Budowlany Złota Kielnia na targach BUDMA 2019:

  Na Międzynarodowych Targach BUDMA odbył się finał ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego Złota Kielnia, w którym uczestniczyło kilkuset uczniów ze szkół budowlanych z całej Polski. Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego było współorganizatorem tegorocznej edycji turnieju, patronowało konkurencji w zawodzie tynkarz. W ścisłym finale spotkało się sześciu najlepszych w tej konkurencji uczniów, przyszłych profesjonalistów, którzy po egzaminie teoretycznym, w dniu 14.02.2019 wykonywali zadanie praktyczne polegające na samodzielnym wykonaniu masy tynkarskiej oraz położeniu tynku na wcześniej przygotowanych murkach egzaminacyjnych. Stoisko Stowarzyszenia cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających w dniu odbywania się konkurencji. Cieszymy się, że młodzi profesjonaliści, a także zwiedzający targi, wykazują rosnące zainteresowanie tradycyjnymi tynkami cementowo-wapiennymi.

  kategorie: